Vad händer om krisen kommer till dig? Ingen el, inget vatten i kranen, inga butiker har öppet och det är dags för middag. Vad äter vi nu?
Välkommen till en en lärorik kväll, där vi tar oss an det viktiga ämnet krisberedskap med en matlagningsaktivitet utomhus, utan el och rinnande vatten! Vi använder råvaror från byn, lagar och njuter av en trerätters måltid tillsammans runt elden.
Vi pratar om matens viktiga funktion och betydelse, och hur vi kan förbereda oss innan krisen kommer. Vad bör man ha i skafferi och skåp, och vad kan man göra av det man har?
Att ha en plan för att hålla alla i hushållet mätta och nöjda är en god investering. Alla kan göra något för att öka sin beredskap, och här får du lära dig värdefulla tips och tricks. Dessutom kommer vi att njuta av en god och superlokalt producerad måltid tillsammans.
Aktiviteten sker utomhus i Låxbo, Södra Vi, och vi lagar mat över öppna eldar. Kläder efter väder gäller!
Kostnad: 400 kr per person, och då ingår en trerätters middag med alkoholfri dryck, teoretisk genomgång av hemberedskap med fokus på att laga och lagra mat och vatten, samt skriftlig dokumentation.
Anmälan till ann@loxbolantkok.se. Glöm inte att ange eventuell specialkost.
Låxbo Lantkök inspirerar och sprider kunskap om mat som är riktigt bra, både för dig och för vår värld.
Alla kan laga god och inspirerande mat som det är någon mening med, och vi vill gärna guida er på vägen!